Odstające uszy - są na to sposoby
Post odwiedzono: 174 raz(y)


Słowa kluczowe:

, , , ,

17 listopada 2013

Kiedy korygować odstające uszy?

Chirurgia dziecięca

Większość osób na hasło „chirurgia plastyczna” wyobraża sobie gwiazdy filmowe ze sztucznymi piersiami lub ponaciągane twarze celebrytów. Tymczasem chirurgia plastyczna jest przeznaczona także dla dzieci. Pomaga im np. w likwidacji defektu odstających uszu. Dziś odpowiem Wam na pytania: dlaczego i kiedy warto oddać dziecko w ręce profesjonalnego chirurga? Oraz jak wygląda i ile trwa zabieg korekty uszu?


Dlaczego warto?
Co tu dużo mówić, małe dziecko w społeczności przedszkolnej i szkolnej nie ma łatwo. Zwłaszcza dziecko z defektem urodowym. Maluchy bywają do bólu szczere, natychmiast komentują wszelkie „odstępstwa” od typowego wyglądu swoich rówieśników. Tym samym zdarza się, że osoba z odstającymi uszami w późniejszym, dorosłym już życiu sama decyduje się na zabieg plastyki małżowin usznych*. Ta decyzja jest jednak poprzedzona latami zmagania się z kompleksami, prowadzącymi nawet do poważniejszych zaburzeń psychicznych. Dodatkowo trzeba mieć na uwadze, że zabieg wykonany w późniejszym wieku skutkuje większymi dolegliwościami pooperacyjnymi.

Zatem kiedy?
Za najlepszy czas na wykonanie takiego zabiegu uznałabym okres po 6 roku życia, ponieważ w tym czasie kończy się wzrost małżowiny. Dobrze jest wykonać ten zabieg np. w okresie ferii lub w wakacje, ponieważ przez kolejny miesiąc pacjent przez cały dzień i noc musi mieć założoną opaskę na uszy chroniącą przed urazem lub pociągnięciem, a spać w niej powinien przez trzy miesiące. W ciągu następnych 2 tygodni postępuje gojenie się, ustępują obrzęki i zasinienie uszu.

Jak długo trwa zabieg?
Zabieg wykonuje się u małych dzieci w znieczuleniu ogólnym, a u nastolatków – w znieczuleniu miejscowym. Podczas operacji cięcie przeprowadza się z tyłu małżowiny wycinając wrzeciono skóry, przecinając chrząstkę i kształtując ją szwami stabilizującymi. Wszystko trwa ok. 20-30 minut. Pacjent wraca do domu tego samego dnia, na uszach założone ma opatrunki, a po tygodniu zdejmowane są szwy. Charakterystyczne jest występowanie dolegliwości bólowych w pierwszych 2 dobach, za to efekt końcowy „przylegających uszu” jest trwały.


* NFZ już takich zabiegów u dzieci nie refunduje i wykonanie ich możliwe jest tylko w lecznictwie prywatnym.

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>
Komentarze

  1. Imponująca stronka ! Pozdrowionka :)


Polecamy