Zabiegi z komórkami macierzystymi nazywane są zabiegami medycyny XXII wieku
Post odwiedzono: 475 raz(y)


Słowa kluczowe:

, , , , ,

23 września 2014

Kilka faktów o komórkach macierzystych

Komórki macierzyste

Pozostając wciąż w temacie komórek macierzystych, chciałam przybliżyć Wam dziś nieco teorii. Czym dokładnie są komórki macierzyste? Skąd się biorą? Dlaczego są tak ważne? Skąd mają tak silne właściwości odmładzające i regenerujące? – spróbuję odpowiedzieć na te pytania.

Komórki macierzyste u osób dorosłych

Organizm człowieka składa się z ok. 50 bilionów komórek. Większość z nich jest wyspecjalizowana w konkretnym kierunku (a więc odpowiada za przewodzenie sygnałów nerwowych, bicie serca, pracę mózgu, trawienie, itp.) i nie ma zdolności do różnicowania, czyli nie może się zmieniać w komórki innego typu. Jednak szacuje się, że ok. 8 procent komórek, a więc wcale nie tak mało, to komórki macierzyste. Ich ilość jest uzależniona od wieku (z biegiem lat maleje), trybu życia, diety, aktywności fizycznej. Sportowcy ze względu na ciągły wysiłek posiadają ich dużo więcej od przeciętnie aktywnego człowieka.

Gdzie znajdują się komórki macierzyste?

Najwięcej komórek macierzystych występuje w szpiku, krwi obwodowej i tłuszczu. O tym, że w szpiku występują komórki macierzyste wiadomo od połowy ubiegłego wieku, gdy zaczęto stosować przeszczep szpiku w leczeniu białaczki. Pierwszy udany przeszczep szpiku na świecie w 1961 roku był de facto przeszczepem komórek macierzystych. Przeszczepione komórki macierzyste dawcy odtwarzają układ krwiotwórczy biorcy.

Dlaczego komórki macierzyste tak silnie odmładzają i regenerują?

Zacznijmy od tego, że komórki macierzyste dorosłe mają kilka istotnych cech. Po pierwsze są bardzo plastyczne i mogą się różnicować w komórki tkanki do której zostały podane, a ich nieomal nieograniczona zdolność podziału sprawia, że pula podanych komórek jest przez długi czas odnawiana, co przedłuża ich czas działania regeneracyjnego. Mają też bardzo duże jądro, wypełniające niemal całą ich objętość, będące nośnikiem materiału genetycznego.

Po drugie mają właściwość tropizmu, czyli zdolność podążania w kierunku tkanki lub narządu dotkniętego procesem chorobowym. Posiadają udowodnioną zdolność wysyłania i odbierania bodźców, co pozwala na rozpoznanie problemu oraz regenerowanie miejsc uszkodzonych. Co to oznacza w praktyce? Chodzi o to, że jeżeli podczas zabiegu podamy w określone miejsce komórki macierzyste, one same rozpoznają środowisko – tkankę do której zostały podane. Co więcej, wydzielają różne substancje – cytokiny, które są odpowiedzialne nie tylko za regenerację tkanek, ale też za powstawanie nowych naczyń krwionośnych i leczenie stanów zapalnych.

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>
Komentarze

Brak komentarzy


Polecamy