Defekt odstających uszu można usunąć podczas jednoetapowej operacji
Post odwiedzono: 587 raz(y)


Słowa kluczowe:

, , ,

19 lutego 2015

Kilka słów o korekcie odstających uszu

Chirurgia dziecięca

Napiszę dziś krótko o korekcie odstających uszu. Rodzice małych pacjentów często pytają mnie, kiedy (i czy w ogóle) warto zafundować dziecku taki zabieg. Takie sprawy są bardzo indywidualne, ale uważam, że jeśli wada jest bardzo widoczna, to naprawdę warto usunąć ją jak najwcześniej. Zaoszczędzi to dziecku kompleksów w szkole, które mogą obniżyć poczucie wartości w późniejszym wieku. Dzięki nowoczesnemu podejściu i metodom, można w dzisiejszych czasach pomóc dziecku bardzo szybko i skutecznie.

W jakim wieku najlepiej operować odstające uszy?

Za najlepszy czas na operację odstających uszu uznaje się okres po szóstym roku życia, ponieważ w tym czasie kończy się wzrost małżowiny. Oczywiście tego typu zabieg równie dobrze można wykonać już w wieku dorosłym, ale trzeba mieć na uwadze, że trudniejsza jest wówczas i sama korekta oraz większe są dolegliwości pooperacyjne.

Kiedy najlepiej wykonać zabieg?

Dobrze jest wykonać ten zabieg w wakacje lub ferie, ponieważ przez kolejny miesiąc pacjent przez cały dzień i noc musi mieć założoną opaskę na uszy chroniącą przed urazem lub pociągnięciem, a spać w niej powinien przez kolejne trzy miesiące.

Jak przygotować się do zabiegu?

Przed zabiegiem wymagane jest zrobienie podstawowych badań laboratoryjnych. Defekt odstających uszu najczęściej jest spowodowany wadą budowy anatomicznej małżowiny ucha. Podczas operacji odstających uszu cięcie przeprowadzane jest z tyłu małżowiny. Cały zabieg trwa dosłownie około 30-60 minut.

Jak długo goją się uszy?

Po operacji dziecko wraca do domu tego samego dnia, na uszach ma założone opatrunki, a po tygodniu zdejmowane są szwy. W ciągu następnych dwóch tygodni postępuje gojenie. Jednocześnie stopniowo ustępują obrzęki i ewentualne zasinienie uszu. Charakterystyczne dla tej operacji jest występowanie niewielkich dolegliwości bólowych w pierwszych dwóch dobach, za to efekt końcowy “przylegających uszu” jest jak najbardziej widoczny i trwały.

————————————

Tekst powstał w konsultacji z dr Zbigniewem Surowcem, lekarzem specjalistą chirurgii dziecięcej z kliniki „Dr Urszula Brumer Medycyna Młodości”.

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>
Komentarze

Brak komentarzy


Polecamy