Komórki macierzyste mają też zastosowanie w stomatologii-fot-Fotolia
Post odwiedzono: 912 raz(y)


Słowa kluczowe:

, , , , , , ,

20 maja 2016

Komórki regeneracyjne i macierzyste – nadzieja medycyny estetycznej i stomatologii

Komórki macierzyste

W zabiegach odmładzających najlepszą metodą jest stosowanie metod odbudowujących objętość tkanki podskórnej, która jest naturalnym rusztowaniem dla skóry. Warto wiedzieć, że komórki regeneracyjne i macierzyste, które są niekwestionowanym numerem jeden metod odmładzających, znajdują zastosowanie także w stomatologii.

 

Dlaczego się starzejemy?

 

Dlaczego z czasem na naszej twarzy pojawiają się i pogłębiają zmarszczki oraz bruzdy, zmienia się jakość skóry, a jednocześnie zaczyna ona wiotczeć i opadać? Pierwsza, główna przyczyna to tzw. gen starości, przez który starzeją się komórki organizmu. Sprawia on, że każde pokolenie pojawiających się nowych komórek jest już jakościowo gorsze i mniej zdolne do regeneracji niż poprzednie. Kolejną przyczyną starzenia się jest nadmierny, permanentny stres oraz pogarszające się warunki środowiskowe i wytwarzające się w ich wyniku wolne rodniki tlenowe. Najogólniej mówiąc, są to niesparowane atomy, które doprowadzają do uszkodzenia błon komórkowych. Czy można zatem powiedzieć, że na starzenie się nie ma żadnej rady? Nie jest to do końca prawda. Zmiana trybu życia połączona z odpowiednimi zabiegami medycyny estetycznej jest w stanie przedłużyć nam młodość o kilka lub nawet kilkanaście lat.

 

Tryb życia i odżywianie

 

Na powstawianie wolnych rodników tlenowych ogromny wpływ ma czynnik środowiskowy, czyli to, jaki tryb życia prowadzimy. Na pewno przedłużeniu młodości i byciu w dobrej kondycji nie służy wielogodzinne przebywanie w klimatyzowanych pomieszczeniach, gdzie wentylacja jest niewystarczająco wydajna. Podobnie nie służy nam brak ruchu, nieustanne wybieranie jazdy samochodem zamiast nawet krótkich spacerów oraz brak czasu spędzanego na świeżym powietrzu. Lat dodaje także zła dieta. Radziłabym zatem unikać lub zdecydowanie ograniczać produkty zakwaszające organizm, do których zaliczamy: czerwone mięso, nabiał, kawę i herbatę (spożywane w nadmiernych ilościach), a także produkty zawierające węglowodany, takie jak: białe pieczywo, ciasta, czekolada. Zawsze za to zalecam pacjentom jedzenie większej ilości surowych warzyw – koniecznie bez ciężkich sosów i innych tłustych dodatków, a także jedzenie wszelkiego rodzaju kasz, szczególnie jaglanej. Paradoksalnie, mimo swojej kwasowości, dobrze odkwasza organizm witamina C. Zdrowe są również płatki owsiane. Jedzone razem z owocami na śniadanie stanowią idealny posiłek na zdrowy i energetyczny początek dnia. Zarówno zmiana trybu życia, jak i odżywiania się wpłyną na pewno nie tylko na jakość naszego życia, ale i spowolnienie procesów starzenia. To długoterminowe inwestowanie w swoje zdrowie i piękno, które doradzam każdemu, niezależnie od wieku.

 

Regeneracja skóry i tkanki podskórnej

 

Proces starzenia się, jak już wynika z definicji, jest to proces. Oznacza to, że zmiany określane jako starzenie, przede wszystkim wiotczenie skóry i zanik tkanki podskórnej, zachodzą powoli i w długim przedziale czasu. Dlatego aby uzyskać efekt odmłodzenia na skórze należy te zmiany cofnąć, inicjując procesy regenerujące skórę i tkankę podskórną. Najbardziej skuteczną obecnie metodą odmładzania jest zabieg w wykorzystaniem komórek regeneracyjnych i macierzystych pacjenta. Komórki regeneracyjne poprzez swoje właściwości oraz aktywację komórek macierzystych skóry i tkanki podskórnej przywracają napięcie i elastyczność skóry oraz odbudowują objętość tkanki podskórnej, która jest naturalnym rusztowaniem dla skóry. Moim zdaniem jest to obecnie najbardziej efektywna metoda odmładzania, ponieważ prowadzi do realnego cofnięcia czasu, czyli odmłodzenia tkanek, powstania nowych naczyń krwionośnych i poprawienia ukrwienia. A przede wszystkim do naprawienia fizjologii i anatomii tkanek. Dzięki zabiegowi jesteśmy w stanie uzyskać niesamowity efekt odmłodzenia nawet o 10 lat.

 

Komórki regeneracyjne i macierzyste, czy wypełniacze?

 

W medycynie estetycznej komórki regeneracyjne i macierzyste wykorzystywane są przede wszystkim do regeneracji. Sprawiają, że komórki skóry stają się młodsze i bardziej aktywne, a przez to zmienia się jakość skóry. Warto w tym miejscu podkreślić, że zabieg z komórkami regeneracyjnymi i macierzystymi jest jedyną metodą, która odbudowuje tkankę podskórną. Oczywiście możemy ją suplementować poprzez np. przeszczepienie tłuszczu, ale nigdy nie osiągniemy tak naturalnego i spektakularnego efektu, jak za pomocą zabiegu z komórkami. Dzieje się tak ponieważ wypełniacz często rozpycha tkankę podskórną, natomiast komórki regeneracyjne i macierzyste stymulują ją do odbudowy. Kiedy więc pacjent pyta mnie, który zabieg jest lepszy, odpowiadam, że wszystkie metody odmładzania (oczywiście stosowane z umiarem) mają swoje miejsce w medycynie estetycznej. Ja natomiast zawsze jestem bardziej za rozwiązaniami, które dają naturalne i ładne efekty, a takie właśnie zapewniają komórki regeneracyjne i macierzyste.

 

Przebieg zabiegu z komórkami macierzystymi i efekty

 

Terapię komórkami macierzystymi i regeneracyjnymi można stosować na całe ciało, ale najczęściej pacjenci wybierają do odmłodzenia okolice twarzy, szyi i dekoltu. Równie często wybierają ten zabieg także na porost włosów, ponieważ komórki regeneracyjne i macierzyste pobudzają cebulki do produkcji włosów. Procedura zabiegu polega na pobraniu od pacjenta krwi, wyizolowaniu z niej w zaawansowanym procesie technologicznym komórek regeneracyjnych i macierzystych, a następnie ich zaaplikowaniu w poddane leczeniu lub odmładzaniu miejsca. Co warto podkreślić, efekt odmłodzenia i regeneracji pojawia się sukcesywnie, ale raczej powoli. Do tego stopnia, że pacjent przyglądając się sobie codziennie w lustrze, nie zauważa zmian. Potwierdzają to nawet psychologowie, twierdząc, że wpatrując się w lustro widzimy swój utrwalony obraz. Dlatego aby uzyskać po zabiegu pożądany efekt „wow” gorąco polecam porównać zdjęcia sprzed oraz po zabiegu (po upływie kilku tygodni lub miesięcy). Wtedy zauważymy największą różnicę i zapewniam, że będzie ona kolosalna.

 

Zastosowanie w stomatologii

 

Komórki macierzyste i regeneracyjne służą nie tylko do regeneracji i odmładzania. Z równym powodzeniem stosuje się je w periodontologii, w leczeniu chorób przyzębia, np. parodontozy. Paradontoza powstaje wskutek długotrwałego stanu zapalnego tkanek przyzębia. Jej widoczne objawy to obnażanie szyjek zębów przy jednoczesnym zapaleniu dziąseł. Pojawia się wrażliwość na zmiany temperatury, słodkie i kwaśne potrawy, a w ostrych stanach zapalnych – ból i krwawienie z dziąseł. W skrajnych przypadkach paradontoza prowadzi do rozchwiania i utraty zębów. Ostrzyknięcie dziąseł komórkami macierzystymi daje rezultaty zadzwiające stomatologów, z którymi współpracuję. Szczególnie pamiętam pacjenta, co do którego rokowania były kiepskie, bo nie stosował się do zaleceń lekarskich i dużo palił. U palących naczynia krwionośne są w dużo gorszym stanie, zaburzona jest też wymiana gazowa w płucach. Nałogowi palacze są grupą o wiele bardziej narażoną na paradontozę, gdyż – jak wskazują badania – gorzej dbają o higienę jamy ustnej, a także dlatego, że w dymie tytoniowym są substancje, które przyspieszają rozwój bakterii beztlenowych tworzących płytkę nazębną.

 

Przed zastosowaniem komórek regeneracyjnych i macierzystych do leczenia zmian powstałych w dziąsłach na skutek paradontozy jamę ustną trzeba przygotować do zabiegu w normalnym procesie leczenia tego schorzenia. Ostrzykując dziąsła separatem z komórek, uzyskujemy poprawę ukrwienia tkanek i, wskutek odbudowania tkanki podskórnej, silniejsze dziąsła, które mocniej obejmują odkryte szyjki zębowe. Najlepiej wykonać zabieg w tym samym czasie: wyseparować komórki regeneracyjne i macierzyste z krwi pacjenta, a następnie podać je dokładnie w równych odstępach, punkt przy punkcie, w dziąsła pacjenta. Samo separowanie komórek zajmuje od półtorej godziny do dwóch godzin. Natomiast ostrzyknięcie preparatem kolejną godzinę. Warto więc uzbroić się w cierpliwość. Rewelacyjne efekty naprawdę warte są poświęconego czasu.

 

Pacjent, o którym wcześniej wspomniałam, miał wykonany zabieg ostrzykiwania komórkami macierzystymi dwukrotnie, dzień po dniu. Zabieg wykonany był w znieczuleniu miejscowym. Rezultaty były zaskakujące i dla niego, i dla jego dr stomatolog. Dla mne nie, gdyż wcześniej wykonywałam podobne zabiegi, a także przetestowałam je na sobie, tyle że nie w przypadku parodontozy, ale stanu zapalnego, który powstał przy implancie.
Rezultaty, jakie można osiągnąć otwierają doskonałą drogę do współpracy między stomatologiem, a lekarzem medycyny esetycznej, doświadczonym w terapiach komórkami regeneracyjnymi i macierzystymi. Myślę, że zainteresowanie komórkami macierzystymi będzie wśród stomatologów polskich jeszcze większe za sprawą Macieja Michalaka, który został niedawno przyjęty do World Academy of Growth Factors & Stem Cells in Dentistry, zrzeszającego lekarzy badających zastosowanie komórek regeneracyjnych i macierzystych w stomatologii.

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>
Komentarze

Brak komentarzy


Polecamy