osocze-bogatoplytkowe-brumer
Post odwiedzono: 1373 raz(y)


Słowa kluczowe:

7 stycznia 2018

Osocze bogatopłytkowe

Medycyna estetyczna

Jak co roku o tej porze mam ochotę powiedzieć, że rok ten będzie należał do osocza bogatopłytkowego.

Może się to wydać niezwykłe, że zabieg, który ma już tyle lat (ja sama wykonuję go od 7 lat) nadal jest, mimo niezwykłego rozwoju medycyny estetycznej (zwłaszcza od strony technologii), w jej czołówce.

Przypomnę kilka najważniejszych faktów o osoczu.

1. Jest to preparat autologiczny, czyli pozyskiwany z krwi pacjenta. Konkretnie – krew pobraną od pacjenta odwirowuje się, aby uzyskać osocze (jasnożółty płyn pozbawiony czerwonych krwinek) wraz z płytkami krwi (trombocytami); to one są wykorzystywane w zabiegu.

2. W pozyskanych wraz z osoczem płytkach krwi występują różnego rodzaju czynniki wzrostu, czyli białka, które mają funkcje naprawcze i regenerujące tkanki. Działają więc one regulująco na procesy komórkowe w skórze, a tym samym stymulują proces odmładzania.

3. Osocze samo w sobie jest preparatem odżywczym. Są w nim witaminy, sole mineralne, glukoza, hormony i wiele innych składników odżywczych.

4. Osocze odmładza zarówno skórę, jak i tkankę podskórną.

5. Osocze bogatopłytkowe jest doskonałym preparatem dla słabych włosów. Jego stosowanie stymuluje wzrost nowych i mocniejszych włosów, a także całościowo poprawia ich jakość i kondycję.

6. Istnieje wiele systemów zestawów do pobierania i podawania osocza bogatopłytkowego. To bardzo dobrze, bo można je dopasowac do potrzeb pacjenta. Przy czym dopasowanie to nie tylko kwestia diagnozy, czyli ustalenie potrzeb i możliwości zastosowania u danego pacjenta. To także dopasowanie się do możliwości czasowych i finansowych. Dzięki temu można np. osobom, które nie lubią częstego kłucia, chcą szybko widocznych efektów i nie mają ograniczeń finansowych zaproponować zabieg z osoczem pozyskanym systemem Angel, w którym pobiera się aż 180 ml krwi.

7. Osocze zawsze działa. Jeśli ktoś twierdzi, że jest inaczej to oznacza, że zabieg nie był wykonany prawidłowo.

W związku z ostatnim punktem chciałabym odpowiedzieć na pytanie, z którym często zwracają się do mnie pacjenci, którzy nie mogą zrozumieć, jak to się dzieje, że po zabiegu osoczem bogatopłytkowym u mnie zawsze mają dobry efekt, a gdy robili to wcześniej gdzie indziej, byli rozczarowani.

Tak jak napisałam, osocze zawsze działa, trzeba tylko wiedzieć, jak wykonać zabieg. Jeśli lekarz wykonuje zabieg bez zastanowienia się nad jego istotą może popełnić błąd niemal na każdym jego etapie, od pobrania do podania. Podam dwa przykłady: pobranie i odwirowanie krwi.

Pobranie krwi. Istotna jest ilość pobranej krwi. Zestawy do osocza robione są na jedną strzykawkę, ale to nie oznacza, że jeden zestaw wystarczy do zrobienia zabiegu. Zapewniam, że jednym zestawem nie zrobimy zbyt dużej powierzchni. Obawiam się jednak, że w praktyce gabinetów medycyny estetycznej tak to właśnie wygląda: jeden zestaw = jeden zabieg.

Odwirowywanie. Ważny jest zarówno czas wirowania, jak i obroty wirówki. Od tego zależy jakość i aktywność płytek. Większość osób wkłada probówkę do wirówki, wprowadza ustawienia od producenta i się nad tym nie zastanawia. Tymczasem płytki krwi to są bardzo delikatne struktury i ważne, aby w jego trakcie się nie rozpadły, aby były aktywne także po odwirowaniu. One mają się rozpaść dopiero w tkance.

Ponieważ temat osocza jest bardzo rozległy, w osobnym tekście napiszę o tym, dlaczego istnieją różne zestawy do osocza bogatopłytkowego.

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>
Komentarze

Brak komentarzy


Polecamy