W medycynie estetycznej stosuje się jedynie komórki macierzyste dojrzałe
Post odwiedzono: 465 raz(y)


Słowa kluczowe:

, , , , ,

4 września 2014

Rodzaje komórek macierzystych – dlaczego to takie ważne?

Komórki macierzyste

Wyobrażacie sobie cudowny eliksir, który zapewnia wieczną młodość? Jeszcze takiego nie wymyślono, ale za to mamy coś innego – komórki macierzyste. To obecnie jeden z najprężniej rozwijających się i najbardziej fascynujących obszarów badań naukowych i medycznych. Komórki macierzyste dają ogromną nadzieję na przywrócenie młodości.

Zacznijmy od tego, że komórki macierzyste to najważniejsze komórki w naszym organizmie. Od nich zaczyna się życie. Dzięki ich zdolności do nieograniczonych podziałów i różnicowania, z zygoty powstaje człowiek z wyspecjalizowanymi komórkami, tkankami i organami. Ze względu na zdolność różnicowania się komórki macierzyste można podzielić na 4 typy:

– Komórki totipotentne – to najbardziej pierwotne komórki zdolne do utworzenia każdej dowolnej innej komórki, a więc utworzenia całego organizmu, a także łożyska. Występują jedynie w początkowej fazie rozwoju organizmu (komórkami totipotentnymi są blastomery dzielącej się zygoty).
– Komórki pluripotentne – są nimi komórki z wczesnego stadium rozwoju zarodka – blastocysty. Mogą różnicować się w każdy typ komórki z trzech listków zarodkowych: endodermy, mezodermy i ektodermy. Od totipotentnych różni je to, że nie mogą ukształtować łożyska.
– Komórki multipotentne – te komórki mogą się wyspecjalizować w wiele typów komórek potomnych w obrębie konkretnego listka zarodkowego. Przykładowo komórki mezodermy mogą przekształcić się w komórki krwi, kości lub mięśni.
– Komórki unipotentne – mogą się przekształcać w komórki narządów, z których pochodzą.

Jeszcze inną sprawą jest źródło pochodzenia komórek macierzystych. Z tego względu dzielimy je na:
– Embrionalne (zarodkowe) – należą do niech komórki totipotentne i pluripotentne.
– Płodowe – są to komórki multipotentne, mogą być pobierane z krwi pępowinowej.
– Somatyczne (dojrzałe) – występują u osób dorosłych, mogą być multipotentne i unipotentne.

Z powyższego podziału wynika, że te najbardziej wartościowe komórki macierzyste, czyli o najbardziej nieograniczonym potencjale, to komórki embrionalne, totipotentne i pluripotentne. Intensywne badania nad embrionalnymi komórkami macierzystymi trwają stosunkowo od niedawna, bo od końca XX wieku. Wyobraźnię naukowców podsycają przy tym pytania typu: Czy jesteśmy w stanie wyhodować laboratoryjnie narządy (np. nerkę, wątrobę) i przeszczepić je w miejsce chorych? Czy podawanie komórek macierzystych może być sposobem na wieczną młodość? Jak takie komórki pozyskać i jak je zaprząc do celów wyznaczonych przez człowieka?

Po co o tym wszystkim piszę? Ponieważ czytając o komórkach macierzystych lub rozmawiając o nich z pacjentami często spotykam się z różnego typu wątpliwościami etycznymi. Owszem, embrionalne komórki można teoretycznie pozyskać z kilkudniowych zarodków, które powstają przy zapłodnieniu in vitro w ramach terapii bezpłodnych par. Jak wiadomo uzyskuje się wtedy więcej zarodków niż wszczepia, pozostałe są zamrażane (lub niszczone). Jednak takie postępowanie budzi wiadome kontrowersje natury moralnej. Dlatego zawsze podkreślam – w najnowszej medycynie estetycznej stosujemy jedynie komórki macierzyste dojrzałe, czyli komórki macierzyste pozyskiwane bezpośrednio od dorosłego pacjenta. Z jednej strony dlatego, że ich pobieranie nie budzi żadnych kontrowersji. Z drugiej – dlatego, że są dojrzałe i doskonale wiemy jakiego efektu ich działania możemy oczekiwać , a więc ich stosowanie jest całkowicie bezpieczne. I wreszcie, dlatego że są nasze własne, czyli biozgodne.

I na tych właśnie komórkach macierzystych dorosłych opieramy zabiegi odmładzające i regeneracyjne w naszej klinice. Są to zabiegi tak nowoczesne i innowacyjne, że śmiało mogą być nazywane zabiegami medycyny XXII wieku. A jak one wyglądają i na czym polegają – o tym napiszę więcej już w kolejnym poście.

Fot. Anna Ciupryk/anionam.com

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>
Komentarze

Brak komentarzy


Polecamy