Chirurgia estetyczna dla dzieci
Post odwiedzono: 570 raz(y)


Słowa kluczowe:

, , , , , , ,

25 stycznia 2015

Rozszczep w obrębie twarzy a jednoetapowa operacja rozszczepu wargi i podniebienia

Chirurgia dziecięca

Do najczęściej wykonywanych u dzieci operacji lub zabiegów plastyczno-korekcyjnych zalicza się te likwidujące wady twarzoczaszki (jak rozszczep wargi, wyrostka zębodołowego i podniebienia oraz wady dotyczące uszu i wyrośla przeduszne). Warto je leczyć jak najwcześniej, czyli w wypadku wad wrodzonych już w okresie niemowlęcym. Dlaczego tak wcześnie? Wyjaśniam poniżej.

Wszystko po to, by móc spokojnie zaplanować leczenie, przygotować pacjenta do operacji i wyznaczyć jej optymalny termin. Jeśli bowiem wada twarzoczaszki zalicza się do wrodzonych, to każde zniekształcenie czy niedorozwój danego elementu układu będzie pociągał za sobą kolejne nieprawidłowości w innym układzie.

Kiedy mówimy o rozszczepie w obrębie twarzy?

O rozszczepie wargi i/lub podniebienia, czy szczelinie twarzoczaszki mówimy wtedy, kiedy poszczególne ich struktury, z których się składają nie są w całości zrośnięte. Dotyczyć mogą wargi, podniebienia, wyrostka zębodołowego, nosa, w różnych kombinacjach. Rozszczep może być niepełny, całkowity, jednostronny lub obustronny.

Wady te powinny być leczone operacyjnie około 6-8 miesiąca życia. Jeszcze do niedawna operacje przebiegały wyłącznie wieloetapowo, a co za tym idzie mały pacjent był narażony na stres nie jednej, a więcej operacji. Dziś możliwe jest przeprowadzenie jednoetapowego zamknięcia wargi, podniebienia i wyrostka zębodołowego, z poprawnym ustawieniem nosa. Szwy zdejmowane są do 7 dni po wyjściu z kliniki, a efekt potęguje się w miarę zrastania się blizny. Bardzo ważna i niezbędna jest odpowiednia dieta podczas okresu rekonwalescencyjnego.

Dlaczego jednoetapowa operacja jest lepsza?

Medycyna oferuje obecnie wiele różnych metod naprawy wad wrodzonych u dzieci. Ciągle doskonaląc się, dążymy do skracania czasu zabiegu i zastępowania leczenia wieloetapowego jednoetapową metodą operacji. Chodzi o to, aby zaburzenia funkcji, zniekształcenie wyglądu nie utrwaliły się oraz aby nie wywołały spustoszenia w sferze psychicznej małego pacjenta, np. nie utrudniały wejścia w życie społeczne w szkole.

Nie zdajemy sobie sprawy jak znacząco wygląd zewnętrzny wpływa na samopoczucie i samoocenę dziecka, jak również jego otoczenia już w przedszkolu i szkole podstawowej. Każda operacja, mimo spełnienia jej najważniejszego zadania naprawczego, może pozostawić trwałe „ślady” u dziecka, o których również nie powinniśmy zapominać. Myślę tu np. o bliznach, często bardzo szpecących twarz. Są różne sposoby, by takie blizny były „jedynie” kosmetyczne. Im blizna „młodsza”, tym jej usunięcie będzie szybsze i łatwiejsze.

Izolowany rozszczep podniebienia

Zupełnie innym problemem jest izolowany rozszczep podniebienia lub podśluzówkowy rozszczep podniebienia. O ile rozszczep wargi jest wadą widoczną po urodzeniu, o tyle rozszczepu podniebienia nie widać. Bywa rozpoznawany (podśluzówkowy) dopiero wtedy, gdy dziecko zaczyna mówić i zauważamy wadę wymowy.

Rozszczep podniebienia polega na przerwaniu ciągłości tkanek w obrębie podniebienia miękkiego lub miękkiego i twardego, co powoduje w różnym stopniu połączenie jamy nosa z jamą ustną i gardłem. Leczenie poprzez operację wykonuje się w 5-7 miesiącu życia. Operacja polega na odtworzeniu ciągłości przerwanych tkanek miękkich, mięśni i błon śluzowych, podniebienia miękkiego, przewodów nosowych i podniebienia twardego, poprzez ich warstwowe zszycie. Leczenie operacyjne w przypadku rozszczepu podśluzówkowego podejmuje się jak najwcześniej, zaraz po jego rozpoznaniu. Również w tym przypadku podniebienie miękkie i twarde powinno być operowane tylko raz podczas jednoetapowej operacji. Dobrze jest wykonać ją w okresie urlopowym lub w okresie ferii, by zaplanować czas wolny na okres pooperacyjny dziecka.

————————————

Tekst powstał w konsultacji z dr Zbigniewem Surowcem, lekarzem specjalistą chirurgii dziecięcej z kliniki „Dr Urszula Brumer Medycyna Młodości”.Chirurgia estetyczna dla dzieci

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>
Komentarze

Brak komentarzy


Polecamy