Blizny nie da się usunąć całkowicie, ale można ją wyraźnie zredukować
Post odwiedzono: 322 raz(y)


Słowa kluczowe:

20 marca 2014

Skuteczne leczenie blizn – mini poradnik

Komórki macierzyste Medycyna estetyczna

Kochani! Na Waszą specjalną prośbę, rozwijam temat blizn. Oczywiście najskuteczniejszą metodą ich leczenia jest terapia naszymi własnymi komórkami macierzystymi. Są jednak i inne sposoby, które w wybranych przypadkach również będą skuteczne. Wszystko zależy od rodzaju i wielkości blizny oraz od indywidualnych predyspozycji pacjenta.

 

 Czym jest blizna? Mówiąc najogólniej jest to zmiana skórna, która powstaje poprzez uszkodzenie skóry właściwej i zastąpienie jej tkanką łączną włóknistą. Określenie typu blizny przez lekarza jest bardzo ważne, bo wskazuje nam właściwy kierunek terapii.

 

Oczywiście im szybciej rozpoczniemy leczenie, tym lepiej. Niestety, na początek Was rozczaruję: medycyna estetyczna leczy blizny, ale ich nie usuwa. Rozumiem, że zgłaszający się do naszej kliniki pacjenci myślą, że podczas zabiegu usuną bliznę całkowicie i że nie będzie po niej żadnego śladu. Tak się jednak nie stanie. Nikt nie jest w stanie sprawić, by blizna całkowicie zniknęła. Możemy za to sprawić, by stała się dużo mniej widoczna. W niektórych wypadkach nawet niezauważalna.

 

Na blizny potrądzikowe – zabiegi skojarzone

Jednym ze sposobów leczenia blizn potrądzikowych jest mikrodermabrazja, czyli ścieranie kolejnych warstw naskórka poprzez precyzyjnie kontrolowany mikropeeling. Jest to zabieg nieinwazyjny i bezbolesny. Trwa ok. 30 min., a głębokość złuszczania jest dobierana indywidualnie. Poprzez ten proces blizny ulegają znacznemu wypłaszczeniu, ale nie przebudowują się. Dlatego mikrodermabrazja ma sens, ale pod warunkiem, że jest połączona z zabiegami mezoterapii odpowiednimi preparatami (np. zawierającymi polinykleotydy lub peptydy stymulujące odbudowę tkanki włóknistej i wyrównania powierzchni skóry). Dopiero wybierając terapię skojarzoną mamy szansę na widoczną i szybką poprawę wyglądu skóry. Ostatnio zaczęłam stosować zamiast mokrodermabrazji zabieg polegający na jednoczasowym zastosowaniu Dermapenu i peelingu TCA z bardzo dobrymi efektami końcowymi.

 

 

Na świeże i drobne blizny – nieablacyjny laser frakcyjny
Świeże blizny, zanikowe oraz drobne po oparzeniach leczy się m.in. za pomocą nieablacyjnego lasera frakcyjnego, którego światło wysyłane jest w impulsach pod postacią kolumn. W efekcie w miejscu poddanym zabiegowi dochodzi do odparowania nieprawidłowo zbudowanych włókien kolagenowych, a więc do  stymulowania odbudowy prawidłowego kolagenu. Skuteczność laserowego usuwania blizn uzależnia się od struktury blizny (w tym czy jest to blizna świeża czy już dojrzała) oraz indywidualnych predyspozycji pacjenta . W zależności od jej głębokości, wykonujemy serię ok. 3-5 zabiegów w odstępach do 4 tygodni. W rezultacie blizna jest zdecydowanie mniej widoczna i dużo bledsza.

 

Na dojrzałe blizny – zabiegi autologiczne

Blizny dojrzałe są najtrudniejszą grupą do leczenia. Tak jak pisałam w poprzednim poście – najlepsze efekty w takich przypadkach uzyskamy po terapii naszymi własnymi komórkami macierzystymi. Komórki macierzyste podane metodą autorską jako jedyne przebudowują bliznę, unaczyniają  ją i stymulują proces jej oczyszczania. Już po pierwszym zabiegu blizna staje się spłaszczona, zanika jej pękanie i zwiększa się ruchliwość w stawach. Po kolejnych 3 miesiącach następuje stu procentowa poprawa. I efekt ten wzrasta z każdym dniem od 8 miesięcy do roku.

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>
Komentarze

Brak komentarzy


Polecamy