Stulejka i wnętrostwo u dziecka-istnieją na to skuteczne sposoby leczenia
Post odwiedzono: 224 raz(y)


Słowa kluczowe:

, , , , , , , , ,

3 stycznia 2014

Stulejka i wnętrostwo u dziecka

Chirurgia dziecięca

Kilka tygodni temu zamieściłam post o leczeniu wad wrodzonych u dzieci, takich jak rozszczep wargi i podniebienia. Odzew z Waszej strony był na tyle duży, że postanowiłam kontynuować temat. Dziś opiszę sposoby leczenia wad wrodzonych i nabytych okolic intymnych u dzieci. Jest to niestety dla wielu rodziców wciąż temat tabu. Dlaczego unikają rozmów na ten temat skazując dziecko na kompleksy w dorosłym życiu? Kiedy należy udać się o pomoc do specjalisty?

Stulejka

Niektórzy uważają, że stulejka nie jest istotnym schorzeniem medycznym, a jedynie „niegroźnym zwężeniem napletka” uniemożliwiającym jego zsuwanie poza żołądź. Ci, którzy tak twierdzą zapominają o problemach psychicznych dojrzewającego z tą wadą chłopca. Niestety, stulejka jest od lat najczęstszym problemem, z jakim młodzi mężczyźni zgłaszają się do urologa, ale i problemem… najbardziej bagatelizowanym.

Nieleczona stulejka, w dorosłym życiu jest przyczyną wielu frustracji na tle zaburzeń w kontaktach seksualnych. Kolejnym problemem jest niemożność dokładnego umycia prącia, co w wieloletniej perspektywie może prowadzić do poważnych chorób, z rakiem prącia włącznie. Dlatego, mając to na myśli, warto poddać dziecko leczeniu odpowiednio wcześnie, najwcześniej około 2 roku życia.

Zabieg polega na okrężnym wycięciu części napletka, ale tak, by jego część nadal pozostała. Po zdjęciu szwów, konieczna jest okresowa kontrola. Ponieważ zabieg wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym (w razie konieczności istnieje możliwość wykonania go w znieczuleniu ogólnym), pacjent nie odczuwa bólu, a jednocześnie zaraz po zabiegu może wracać do domu. W ciągu kilku następnych dni mogą wystąpić różnego stopnia obrzęki i zasinienie operowanej okolicy. Pojawią się także dolegliwości bólowe, ale z każdym dniem coraz słabsze. Za to efekty są trwałe.

Zdaniem naszego specjalisty z kliniki Medycyna Młodości, doktora Zbigniewa Surowca, nie warto zwlekać z decyzją o zabiegu, aż chłopiec dorośnie i sam wybierze się do lekarza. Tym samym oszczędzimy mu wielu przykrości w dzieciństwie i wieku młodzieńczym.

Niezstąpienie jąder (wnętrostwo)

To kolejna bagatelizowana wada okolic intymnych u dziecka. Jak wiadomo, zdrowy chłopiec powinien urodzić się z dwoma jądrami w mosznie. Już w czasie życia płodowego chłopca, a konkretnie między siódmym a dziewiątym miesiącem, jego jądra schodzą z jamy brzusznej do moszny. Zdarza się jednak, że u kilku procent noworodków diagnozuje się tam brak jednego lub obu jąder.

Schorzenie to nazywane jest wnętrostwem, czyli inaczej zatrzymaniem jądra na drodze jego prawidłowego zstępowania. Przyczyny jego występowania mogą być różne, np. zaburzenia hormonalne u matki w czasie ciąży.

U większości maluchów jądro zstępuje w ciągu pierwszego roku życia, jeśli jednak się tak nie stanie, jedną z najskuteczniejszych metod jest zabieg operacyjny wykonywany w znieczuleniu ogólnym, który polega na fizycznym przesunięciu jądra na swoje miejsce do moszny.

Jeśli w odpowiednim czasie nie skierujemy dziecka do specjalisty, zbyt wysoka temperatura w obrębie jamy brzusznej, doprowadzi do procesów degeneracyjnych w jądrze, a to w konsekwencji może prowadzić do problemów z płodnością w wieku dojrzałym. Takie powikłania będą niestety nieodwracalne. Dlatego Drodzy Rodzice, nie odwlekajcie zbyt długo leczenia własnego dziecka.

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>
Komentarze

Brak komentarzy


Polecamy