Tosyna botulinowa typu A a bruksizm
Post odwiedzono: 795 raz(y)


Słowa kluczowe:

,

23 listopada 2015

Toksyna botulinowa typu A, a bruksizm i uśmiech dziąsłowy

Medycyna estetyczna

Toksyna botulinowa typu A, zwana popularnie botoksem to najpopularniejszy preparat w medycynie estetycznej. Jest bardzo lubiana przez pacjentów, gdyż jest bezpieczna, prosta w użyciu, a jej działanie jest bardzo szybkie. Najczęściej używana jest do wygładzania zmarszczek, ale ma też szereg innych, mnie typowych zastosowań, także w stomatologii.

 

Toksynę botulinową podaje się igłą płytko pod skórę. Działanie botuliny polega na blokowaniu połączeń nerwowo-mięśniowych, co powoduje rozluźnienie mięśni, dzięki czemu m.in. zmarszczki mimiczne wyraźnie się wygładzają.

 

Najpopularniejsze zastosowania

 

Głównym wskazaniem do stosowania toksyny botulinowej jest lwia zmarszczka, która daje groźny wygląd pacjentom. Niektórzy podają w to miejsce wypełniacze, ale wg mnie to nie jest najlepsze rozwiązanie, bo po pierwsze – przy nasilonej mimice kwas hialuronowy będzie działał krótko, po drugie – w tym miejscu są naczynia krwionośne i wypełniacz może na nie naciskać. Na lwią zmarszczkę najlepsza jest toksyna botulinowa typu A. Zabieg jest szybki, wystarczy kilka wkłuć.

 

Kolejnym wskazaniem dla zastosowania botuliny są zmarszczki poprzeczne czoła. Wykonując zabieg zwracam uwagę na dwie rzeczy: żeby nie powstał efekt nadmiernego uniesienia brwi (tzw. efekt Mefisto) oraz żeby zachować częściową mimikę i nie zmienić twarzy w maskę. Czasem lepiej na czole zrobić więcej wkłuć, ale z mniejszą ilością preparatu, tak by podać go maksymalnie równomiernie. Często wykonuję też zabieg na kurze łapki. Na ogół wystarczą 2-3 wkłucia.

 

Toksyna botulinowa na bruksizm

 

Bruksizm jest to zaciskanie zębów, któremu często towarzyszy zgrzytanie zębami w nocy. Czasami pacjenci budzą się rano z bólem, a niekiedy też odczuwają  ból stawów żuchwowo-skroniowych w ciągu dnia. Z czasem dochodzi do zmian zwyrodnieniowych w stawie żuchwowo-skroniowym, starcia szkliwa zębów i obniżenia zgryzu oraz nadmiernego przerostu mięśni żwaczowych i mimicznych (twarz robi się wtedy kwadratowa, oddalając się od ideału młodości i urody jakim jest kształt trójkątny twarzy).

 

Skutki bruksizmu nie ograniczają się tylko do zmian w wyglądzie oraz w aparacie żucia, ale pojawiają się również objawy ogólnoustrojowe. Zachwiana zostaje równowaga w napiętych mięśniach mimicznych, co przekazywane jest następnie do mięśni podpotylicznych i mięśni przykręgosłupowych. W konsekwencji może prowadzić to do poważnych zmian w układzie kostno-stawowym. Jedną z metod pomocy pacjentom jest osłabienie mięśni żwaczy poprzez ostrzyknięcie ich toksyną botulinową typu A.

 

Uśmiech dziąsłowy

 

Z angielskiego tzw. „gummy smile”. Z uśmiechem dziąsłowym mamy do czynienia wtedy, kiedy przy szerokim uśmiechu widać ponad 2 mm różowego dziąsła. Jest to często ogromny dyskomfort dla pacjentów. Rozwiązaniem na to jest między innymi również ostrzyknięcie mięśnia okrężnego ust małymi dawkami toksyny botulinowej typu A. Osłabia ona pracę tego mięśnia i górna warga przestaje się tak wysoko unosić. Ponieważ działanie toksyny botulinowej typu A jest odwracalne prawdopodobnie zabieg trzeba będzie powtórzyć po kilku miesiącach.

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>
Komentarze

Brak komentarzy


Polecamy