Zabiegami autologicznymi nie można nic zepsuć-fot-Fotolia
Post odwiedzono: 642 raz(y)


Słowa kluczowe:

, , , ,

7 maja 2015

Zabiegi autologiczne – przełom w odmładzaniu? (część 1)

Komórki macierzyste

Stali Czytelnicy mojego bloga wiedzą, że specjalizuję się w zabiegach autologicznych. Mowa oczywiście o komórkach macierzystych i osoczu bogatopłytkowym. Uwielbiam je za to, że odmładzają skórę bardzo naturalnie, nie powodując efektu maski. Poza tym działają na wszystkie poziomy starzenia się skóry. Jak dokładnie działają? Dla kogo są przeznaczone? – Specjalnie dla Was przygotowałam kompendium wiedzy na temat zabiegów autologicznych.

 

Co to są zabiegi autologiczne?

Są to zabiegi, do których wykorzystywany jest materiał pobrany od pacjenta. Jest to osocze bogatopłytkowe, które pozyskiwane jest z krwi oraz komórki macierzyste, które pozyskujemy z krwi lub tkanki tłuszczowej.

 

Jak działają te preparaty?

Przede wszystkim służą odmłodzeniu i regeneracji tkanek. Pozwalają nam odmłodzić je w sposób naturalny. Medycyna estetyczna stosuje różnego rodzaju zabiegi. Wszystkie mają służyć poprawie wyglądu, ale można ten efekt uzyskać na różne sposoby. Przeszkadzają nam zmarszczki, z wiekiem maleje gęstość skóry, zmienia się kontur twarzy itd. Te wszystkie defekty można naprawić stosując różnego rodzaju wypełniacze lub naciągając skórę. Ale takie zabiegi nie zawsze się udają i wówczas mamy efekt odwrotny do zamierzonego. Natomiast zabiegami autologicznymi nie mamy szans nic zepsuć, nawet gdybyśmy się bardzo starali. W wyniku tych zabiegów po prostu cofamy czas, ponieważ działamy na wszystkie poziomy, które ulegają procesowi starzenia i odwracamy go.

 

Czym różnią się zabiegi z wykorzystaniem osocza bogatopłytkowego i komórek macierzystych?

Różnią się jakością, ceną i efektami, które możemy po nich uzyskać. Związane jest to przede wszystkim z faktorem i mechanizmem działania. W przypadku osocza bogatopłytkowego faktorem są płytki krwi, które mają działanie stymulujące w obszarze tkanki, do której zostało ono podane. W przypadku preparatu komórek macierzystych i regenerujących faktorem są komórki, które charakteryzują się silnym działaniem regenerująco-odbudowującym tkanki. Warto podkreślić fakt, że osocze jest preparatem bezkomórkowym. Zabieg, do wykonania którego wykorzystujemy osocze bogatopłytkowe jest tańszy, ponieważ w łatwiejszy sposób możemy pozyskać materiał do jego wykonania. Natomiast należy go powtarzać co jakiś czas, żeby jego efekty się utrzymywały.

 

Ile zabiegów należy wykonać, by uzyskać pożądany efekt?

Zwykle 3 zabiegi w odstępach miesięcznych. Pierwsze zauważalne efekty pojawiają się po około dwóch tygodniach. W płytkach znajdują się tzw. czynniki wzrostu – mediatory, które działają stymulująco na nasze własne komórki. Stymulują je do wydzielania kolagenu i elastyny, a tym samym odmładzają. Zabiegi z komórkami macierzystymi i regenerującymi działają zarówno na skórę, jak i tkankę podskórną. Podanie komórek macierzystych poprawia elastyczność i napięcie skóry, dając nam efekt jak przy liftingu. Odbudowując tkankę podskórną odbudowujemy rusztowanie dla skóry. Zagęszcza się skóra, jej pielęgnacja staje się łatwiejsza, łatwiej wchłaniają się kosmetyki, dzięki czemu efekt ich stosowania jest bardziej widoczny. Komórki macierzyste i regenerujące stymulują powstawanie nowych naczyń krwionośnych, a więc wpływają na poprawę krążenia i ukrwienia skóry. Z krwią do komórek z jednej strony dostarczane są składniki odżywcze, a „w drodze powrotnej” zabierane produkty przemiany materii, czyli skóra jest lepiej odżywiona i dotleniona oraz oczyszczona. W efekcie w kompleksowy sposób odmłodzona.

 

Czy zabiegi z komórkami macierzystymi stosuje się tylko na twarz?

Nie tylko. W ten sposób możemy poprawić wygląd szyi, dekoltu, twarzy i rąk, ponieważ to one stanowią naszą „wizytówkę”. Ale pacjenci wracają do nas i proszą o podobne zabiegi również na innych częściach ciała, np. na kolanach i łokciach.

 

Do jakiego jeszcze rodzaju zabiegów wykorzystywane są komórki macierzyste?

Komórka macierzysta jest komórką niezróżnicowaną. 90 procent jej objętości zajmuje jądro komórkowe, które jest nośnikiem informacji genetycznej. Dlatego komórki macierzyste i regenerujące służą przede wszystkim regeneracji. Możemy dzięki nim likwidować blizny, rozstępy, regenerować skórę i tkankę podskórną oraz tkankę chrzęstną w stawach. Blizny potrądzikowe bardzo ładnie się wygładzają, nawet koloryt skóry się poprawia, znikają czerwone przebarwienia. Ciekawostką są stare blizny pooparzeniowe, często z przerostami, sztywnościami itp. Komórki macierzyste i regenerujące rozpuszczają te blizny. Blizna co prawda nie zniknie całkowicie, ale zyska kolor skóry, stanie się elastyczna, ustąpią przykurcze i dodatkowe dolegliwości, jak np. ból przy zmianie pogody. Uzyskujemy też świetne rezultaty w regeneracji stawów. Ale pacjenci muszą do nas trafić w momencie, kiedy jeszcze jest co regenerować. Jeżeli tkanki chrzęstnej już praktycznie nie ma, to nie ma czego regenerować. W takich przypadkach pozostaje jedynie wymiana stawu.

 

Dokończenie tematu znajdziecie w kolejnym poście. Już teraz zapraszam do lektury.

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>
Komentarze

Brak komentarzy


Polecamy